جراحی لثه و درمان لبخند لثه ای

آیا وقتی می خندید، احساس می کنید که بافت بزرگ لثه باعث می شود که دندان های بالایی شما چندان به چشم نیایند؟ آیا فکر می کنید وقتی لبخند می زنید، دندان بالایی شما در مقایسه با بافت لثه ای ای که نمایان می شود بیش از حد کوچک به نظر می رسد و یا اینکه تغییر رنگ لثه ی شما آزار دهنده است؟ اگر جواب شما به این سوالات بلی است، بیماری ای دارید که عموما لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما نامیده میشود. کوتاه بودن دندانها هنگام خنده اثر منفی بر زیبایی طرح لبخند شما دارد. خوشبختانه می توان با روش های درمانی مختلف از جمله جراحی لثه میتوان اقدام به اصلاح لبخند لثه نما کرد.

علت

علت لبخند لثه نما به شرح زیر می باشد:

نمایان شدن بیش از حد بافت لثه در فک بالایی و دیده شدن لثه هنگام خنده ناشی از رویش غیرنرمال دندان ها است. دندان هایی که بافت لثه بزرگی آنها را پوشانده است، کوچک به نظر می رسند، اگر چه در واقع طول مناسبی دارند.
عضله ای که حرکت لب بالایی شما را کنترل می کند ممکن است بیش از حد فعال باشد و باعث شود که لب بالایی شما بالاتر از حد نرمال قرار بگیرد و باعث نمایان شدن لثه هنگام خندیدن شود.
نحوه رشد و گسترش استخوان فک بالایی باعث بوجود آمدن لبخند لثه ای می شود. برای مثال، در صورتی که در بافت لثه شاهد بیرون زدگی بیش از حد فک بالایی باشید، در حین لبخند زدن، بخش زیادی از لثه شما نمایان می شود.

تشخیص

خط لبخند یا ناحیه زیبایی دندان هایی که در هنگام لبخند زدن نمایان می شوند، با عوامل مختلفی از قبیل موارد زیر تعیین می شود:

شکل و اندازه لب ها
عضلات صورت
شکل و اندازه دندان ها
بافت لثه

ظاهر خط لبخند بهینه کمترین بافت لثه ممکن را نشان می دهد. بافت لبخند نمایان در خط لبخند زیبا باید متعادل باشد، حتی باید با لب بالایی هماهنگی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد که بافت لثه بیش از حد یا لبخند لثه نما دارند، احساس می کنند که لبخند جذابی ندارند و بیشتر اوقات ترجیح می دهند اصلا لبخند نزنند.

با این حال، بسته به عواملی که باعث بوجود آمدن لبخند لثه ای می شوند، فرد ممکن است به بیماری های بوجود آورنده شدیدتری مبتلا باشد. برای مثال، در صورتی که لبخند لثه نمای شما ناشی از رشد و گسترش نامناسب دندان ها و فک باشد، ممکن است بر سلامت دهان و دندان شما در طولانی مدت اثر گذار است. در ادامه نحوه درمان را با استفاده از عمل جراحی لثه شرح خواهیم داد.

درمان

Untitled2-300x109

اگر فکر می کنید لبخند لثه نما دارید، برای تشخیص و درمان لبخند لثه ای به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک دهان، دندان و لثه های شما را معاینه می کند تا میزان کوتاه بودن دندان ها و دیده شدن لثه هنگام خنده و هر گونه دلیل احتمالی را تعیین کند. این معاینه شامل قالب گیری سنتی و یا دیجیتالی از دندان ها و لثه ها می شود. برای معاینه دقیق استخوان فک و ریشه دندان ها ممکن است دندان پزشک تصویر برداری با اشعه ایکس صورت بگیرد. بسته به ماهیت بیماری مشخصی که دارید، روش درمان لبخند لثه نما می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

لیزر درمانی (در موارد خفیف)
بازسازی لب با جراحی
ارتودنسی به منظور قرار دادن دندان ها در وضعیت مناسب تر
فرم دادن بافت های لثه و استخوان به منظور ایجاد طرح لثه زیباتر و سالم تر
جراحی لثه، فک و صورت به منظور بازسازی استخوان

در جلسه مشاوره اولیه، در مورد اهداف و تمایلات شما برای داشتن زیبایی لبخند صحبت می شود تا برنامه درمانی مناسبی برای شما ارائه گردد. پس از این جلسه، در صورت داشتن هر گونه سوال بیشتر می توانید مستقیما به مطب جراح لثه مراجعه کنید.

با تصویر برداری با اشعه ایکس می توان مشکل را تشخیص داد و یک برنامه درمان و اصلاح لبخند لثه ای را ارائه کرد. سپس، در مورد روش های درمانی مختلف مثل ارتودنسی یا جراحی لثه یا ترکیبی از این دو با بیمار صحبت می شود. هر روش درمانی مزایا و معایب خود را دارد و جراح لثه در این مورد با شما صحبت می کند.

برای درمان لبخند لثه نما می توان جراحی لثه را برای افزایش طول تاج دندان انجام داد. این کار باعث بهبود لبخند لثه نما می شود.
لبخند لثه نمای اسکلتی که ناشی از بزرگ بودن فک های بالایی (هیپرپلازی عمودی فک بالا) را می توان با بازسازی فک بالا توسط جراحی ارتوگناتیک درمان کند.
در بعضی از موارد حفیف لبخند لثه ای اسکلتی، می توان با کمک ارتودنسی محل قرار گیری دندان ها را تغییر داد.

جراحی لثه

cosmetic-dentistry-Dublin-Dental-Care-300x76

در طول جراحی زیبایی لثه، بافت لثه اضافی تغییر شکل پیدا می کند تا دندان های طبیعی بیشتر نمایان شوند که این مساله به شکل قابل توجهی باعث اصلاح لبخند لثه ای می شود. در موارد مشخص، برای از بین بردن بافت لثه اضافی می توان از لیزر استفاده کرد. اغلب روش های جراحی لثه ساده هستند و فرد پس از عمل دردی کمی را احساس می کند یا اصلا دردی را احساس نمی کند. ممکن است بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی لثه، فرد در محل هایی که جراحی صورت گرفته احساس درد کند، اما برای تسکین هر گونه درد پزشک داروهای مسکن تجویز می کند. معمولا بیمار باید یک هفته پس از عمل برای تضمین روند بهبودی به دندان پزشک مراجعه کند. مزایای جراحی لثه عبارتند از:

لبخند زیبا: متناسب تر به نظر رسیدن دندان هایی که بافت لثه بیش از حد آنها را پوشانده است و اصلاح لبخند لثه ای.
کاربردی/ زیبایی: به منظور برطرف کردن رشد بیش از حد لثه ای که در نتیجه مصرف داروهای تجویزی مشخص مثل داروهای ضد تشنج، داروهای پیوند عضو یا داروهای مخصوص فشار خون بالا شکل می گیرد.
سلامت استخوان و لثه دور دندان ها: به منظور کم کردن عمق پاکت های لثه ها و بدست آوردن سلامت پریودنتال می باشد. این روش ممکن همچنین نیازمند کار بر روی استخوان است.

هزینه و قیمت

به خاطر داشته باشید که بین قیمت جراحی لثه و میزان نمایان بودن لثه هنگام خندیدن رابطه کمی وجود دارد. در جلسه مشاوره اولیه رایگان در مورد دهان و هزینه جراحی لثه شما صحبت خواهد شد. هزینه جراحی لثه برای هر بیمار متفاوت است و حتی هر دندان پزشک هزینه متفاوتی را طلب می کند. با این حال، هزینه های اجتماعی و عاطفی لبخند لثه نمای شما بسیار بیشتر از هزینه اصلاخ لبخند لثه نما است.

لبخند لثه ای از لحاظ زیبایی ممکن است برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند. نمایان بودن لثه هنگام خندیدن و کوتاه بودن دندان ها باعث می شود لبخند زیبایی نداشته باشید. این مشکل همانند مشکل شکاف لب یا لب شکری با روش های درمانی از قبیل ارتودنسی، با لیزر، جراحی لثه و… می توان نسبت به رفع آن اقدام کرد.