ترمیمی

دندان پزشک برای درمان پوسیدگی دندان قسمت های پوسیده دندان را خارج می سازد و سپس به جای آنها از مواد پر کردن دندان استفاده می کند. مواد پر کننده همچنین برای ترمیم شکستگی و ترک برداشتن دندان ها و دندان هایی که به دلیل استفاده نامناسب فرسوده شده اند (برای مثال ناشی از دندان قروچه یا گاز گرفتن حلزون شکل) مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این روش ترمیم دندان با انواع مواد پر کننده مانند کامپوزیت دندان و آمالگام شرح داده می شود.

تشخیص پوسیدگی

دندان پزشک برای اینکه متوجه شود که دندان پوسیده شده یا نه و نیاز به پرکردن دندان دارید یا نه، از روش های متعددی استفاده می کنند که شامل موارد زیر می شود:

 معاینه ظاهری دندان: بعضی از نقاط تغییر رنگ یافته روی دندان نشان دهنده پوسیدگی هستند، اما همه آنها این گونه نیستند. دندان پزشک از یک ابزار فلزی نوک تیز به نام اکسپلورر برای جستجوی پوسیدگی احتمالی استفاده می کند. مینای دندان سالم سفت است و فشار این ابزار فلزی را تحمل می کند. مینای دندان پوسیده نرم تر است. ابزار فلزی کمی به مینای پوسیده می چسبد. باید با دقت از این ابزار استفاده کرد. اعمال فشار بیش از حد با ابزار اکسپلورر باعث وارد شدن آسیب به دندان سالم می شود. این ابزار همچنین می توان باکتری را گسترش داده و باعث پوسیدگی دندان های دیگر شود.
 رنگ مخصوص تشخیص پوسیدگی: این رنگ را می توان روی دندان ها ریخت. این رنگ تنها به نواحی پوسیده می چسبد.
 تصویر برداری با اشعه ایکس: تصاویری که با اشعه ایکس گرفته می شود می توانند پوسیدگی که در مینا در کناره های دندان ها، در جایی که دندان ها به هم می رسند و همچنین در عاج دندان که زیر مینای دندان قرار دارد را نشان دهند. این تصاویر اغلب در تشخیص پوسیدگی های کوچکتر در سطوح بالایی چندان دقیق نیستند. مواد پر کردن دندان یا ترمیم دندان که بر روی دندان ها قرار گرفته اند نیز مانع از تشخیص پوسیدگی با این تصاویر می شود.
 آشکار سازی پوسیدگی با استفاده از فلورسانس لیزر: با استفاده از این روش تغییرات ناشی از پوسیدگی مورد محاسبه قرار می گیرد. این روش مخصوصا برای حفره ها و شکاف های سطوح بالایی دندان های آسیاب مناسب است. پوسیدگی تنها دلیل پر کردن دندان نیست. دلایل دیگری که مستلزم این نوع ترمیم دندان می باشد از قرار زیر می باشند:
 ۱٫ دندان شکسته و ترک خورده
 ۲٫ فرسوده شدن دندان در اثر دندان قروچه
 ۳٫ استفاده از دندان برای باز کردن خوراکی ها، وسایل

rasa

پرکردن دندان

ترمیم دندان شیری کودکان

بسیاری از مواقع ما با یک دو راهی درباره لزوم پر کردن دندان برای درمان پوسیدگی های ایجاد شده بر روی دندان های شیری و دندان درد کودکان مواجه می شویم. در این رابطه والدین اغلب بیان می کنند با توجه به این که دندان های شیری موقت هستند، آیا می توان آنها را به راحتی کشید یا نیاز به ترمیم این دندان ها مشابه دندان های دائمی وجود دارد.

دندان های اولیه یا دندان های شیری دارای نقش بسیار با اهمیت در زندگی کودک است و می تواند فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی در دهان را حفظ نماید. اگر دندان شیری کودک قبل از آماده شدن دندان دائمی برای رشد از بین برود، دندان های مجاور آن از محل صحیح خود حرکت کرده و فضای خالی ایجاد شده به خاطر دندان از بین رفته را پر می کنند. این موضوع باعث ایجاد مشکلات جدی برای رشد دندان های دائمی و جوانه زدن آنها در دهان می شود. به این ترتیب دندان های شیری باید به عنوان راهنما برای ایجاد مسیر رشد مناسب برای رشد دندان های دائمی در دهان کودک باقی بمانند.

انواع مواد پر کردن دندان

در ادمه انواع مواد پر کردن دندان به همراه ماندگاری و مزایا و معایب آنها شرح داده شده است.

آمالگام

ترکیبی از نقره، قلع، روی، مس و جیوه می باشد. جیوه تقریبا ۵۰ درصد از این ترکیب را تشکیل می دهد. میزان ماندگار پر کردن دندان با آمالگام حداقل ۱۰ سال یا بیشتر می باشد.

 

مزایا

 مواد پرکننده آمالگام مستحکم هستند و می توانند نیروهای عمل جویدن را تحمل کنند.
 هزینه و قیمت کمتری یدر مقایسه با دیگر مواد پر کننده دندان دارد.
 پر کننده های آمالگام را در یک جلسه می توانند در دندان قرار داده شوند.
 نسبت به رزین کامپوزیت دندان در طول فرآیند پر کردن حساسیت کمتری به رطوبت دارند.

معایب

 با رنگ دندان های شما انطباق ندارد.
 مواد پر کردن آمالگام در طول زمان خورده شده و تیره می شود.
 ماده پر کننده آمالگام سنتی به دندان به خوبی نمی چسبد. بنابراین دندان پزشک ممکن است برای ایجاد یک بسته مستحکم بخش بیشتری از دندان را جدا کند.

رزین کامپوزیت دندان

ترمیم دندان مواد رزین کامپوزیت دندان که به آن پر کردن دندان با مواد سفید نیز می گویند، ترکیبی از پلاستیک و ذرات شیشه ای ریز می باشد. میزان ماندگاری آن حداقل ۵ سال می باشد.

 

مزایا

 مواد پر کردن دندان رزین کامپوزیت با رنگ دندان مطابقت دارند.
پر کردن دندان در یک جلسه به انجام می رسد. برای روکش دندان به دو جلسه نیاز است.
مواد پر کننده کامپوزیت مستقیما به دندان می چسبند. این کار باعث می شود که دندان به نسبت زمانی که پر کننده آمالگام در آن استفاده می شود، مستحکم تر باشد.
به نسبت مواد پر کننده آمالگام به هندپیس کاری کمتری نیاز است. این مساله به این دلیل است که دندان پزشک برای مستحکم کردن مواد پر کننده نیازی به شکل دهی فضای زیاد نیست. فرآیند باندیگ باعث نگه داشته شدن رزین کامپوزیت در دندان می شود.
مواد پر کننده دندان و روکش های کامپوزیت غیرمستقیم گرما دیده می شود. این مرحله باعث افزایش استحکام آنها می شود.
رزین کامپوزیت دندان را می توان برای ترمیم دندان در کنار مواد دیگری مثل گلاس اینومر مورد استفاده قرار می گیرد تا مزایای هر دو ماده را ارائه کند.

معایب

رزین های کامپوزیت هزینه بیشتری به نسبت مواد پر کننده آمالگام در بردارند.
اگر چه این نوع پر کننده نسبت به فرسایش مستحکم تر و مقاوم تر شده اند، مشخص نیست که آیا آنها تحت فشار جویدن به اندازه مواد پر کننده آمالگام می توانند دوام بیاورند یا خیر
کامپوزیت دندان ممکن است در حین قرار داده شدن آب برود و شکاف هایی بین دندان و ماده پر کننده ایجاد کند. این مساله باعث می شود که در نواحی که ماده پر کننده به خوبی با دندان شما تماس ندارد، پوسیدگی بیشتری ایجاد می شود. وقتی دندان پزشک در این نوع پر کردن دندان کامپوزیت را در لایه های باریک تر قرار دهد، نشتی کاهش می یابد.
قرار گرفتن در مدت زمان بیشتری در دندان مستحکم می شود. علت این امر این است که آنها معمولا به صورت لایه لایه قرار داده می شوند. زمان و کار بیشتری که این مواد پرکننده نیاز دارند نیز باعث افزایش هزینه ها می شود.
در صورتی که دندان پزشک برای ایجاد روکش در طول مدتی که شما منتظر هستید، آمادگی نداشته باشد، مواد پرکننده و روکش های غیرمستقیم حداقل به دو جلسه درمانی نیاز دارد. دندان پزشک در جلسه اول قالب می گیرد و در جلسه دوم ماده پر کننده یا روکش را قرار می دهد.

مواد دیگر

سرامیک ها که اغلب از چینی ساخته می شود نسبت به مواد رزین کامپوزیت دندان به لکه افتادن مقاوم تر هستند، اما ساینده تر نیز هستند. این ماده عموما بیش از ۱۵ سال ماندگاری دارد و قیمت پر کردن دندان با این روش زیاد می باشد. در شکل زیر نمونه ای از ترمیم دندان با این سرامیک را می توانید مشاهده کنید.

گلاس اینومور از آکرلیک و نوع خاصی از ماده شیشه ساخته شده است. این ماده عموما برای پر کردن در زیر خط لثه و پر کردن دندان در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد در این روش نیز استفاده از هندپیس مورد نیاز می باشد. گلاس اینومور فلوئورید آزاد می کنند که به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی بیشتر کمک می کنند. با این حال، این ماده نسبت به رزین کامپوزیت ضعیف تر است و نسبت به فرسایش و شکستگی آسیب پذیر است. میزان ماندگاری این ماده معمولا پنج سال یا کمتر است و هزینه پر کردن دندان با آن با تقریبا با رزین کامپوزیت یکسان می باشد.

مواد پر کننده موقتی

یک ماده پر کننده دندان موقتی (معمولا سفید، خاکستری یا زرد کمرنگ) ۵ به بیش از یک جلسه درمانی نیاز است. و معمولا در موارد زیر رانجام می شود:

دندان پزشک می خواهد برای یک دوره زمانی کوتاه برای ترمیم دندان صبر کند.
پوسیدگی و حفره عمیقی دارید (حاوی عصب و عروق خونی) که در طول درمان بدون پوشش می ماند.
به درمان اضطراری دندان نیاز داشته باشید.

یک پر کردن دندان موقتی باعث می شود که دندان شما وضعیت بهتری پیدا کند. دلیل این امر این است که ماده پرکننده دندان را محکم می چسباند و از پالپ در برابر باکتری محافظت می کند و حساسیت را کاهش می دهد.

مواد پر کننده موقتی عموما برای همیشه ماندگار نیستند. این مواد عموما در عرض یک یا دو ماه می افتند، می شکنند یا دچار فرسایش می شود. در صورتی که ماده پر کننده موقتی روی دندان شما گذاشته شده باشد، حتما برای قرار داده شدن ماده پر کننده دائمی به دندان پزشک مراجعه کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، دندان شما عفونی می شود یا مشکلات دیگری دارید.

مراحل

وقتی برای پر کردن دندان به دندان پزشک مراجعه می کنید، برای بی حسی به شما داروی بی حسی موضعی تزریق می شود. سپس، دندان پزشک ترمیم دندان را با برطرف کردن پوسیدگی با هندپیس شروع می کند. هندپیس از مخروط های فلزی که فرز نامیده می شوند برای برش مینا و خارج سازی پوسیدگی استفاده می کند. فرزها شکل ها و اندازه های زیادی دارند. دندان پزشک فرز هایی را مورد استفاده قرار می دهد که برای اندازه و محل پر کردگی دندان پوسیده شما مناسب هستند. پر کردن دندان با لیزر نیز یکی از روش های ترمیم دندان می باشد.

در ابتدا، دندان پزشک از یک لیزر پر سرعت (لیزری که صدای ناله آشنایی دارد) برای خارج ساختن پوسیدگی و مینای بدون محافظ دندان استفاده می کند. وقتی هندپیس به عاج دندان یا لایه دوم دندان رسید، دندان پزشک هندپیس کم سرعت تری را مورد استفاده قرار می دهد. این کار به این دلیل صورت می گیرد که عاج دندان نرم تر از مینای دندان است. وقتی پوسیدگی از بین رفت، دندان پزشک فضا را برای پر کردن دندان آماده می سازد. انواع مختلف مواد پرکننده به روش های شکل دهی مختلف نیاز دارد تا از استحکام آنها اطمینان حاصل شود. دندان پزشک از یک ماده کف بندی برای محافظت از پالپ دندان (جایی که عصب ها قرار دارند) روی دندان قرار می دهد. ماده کف بندی از گلاس اینومر، اکسید روی و اوژنول یا ماده دیگری ساخته می شوند. بعضی از این موارد برای محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی بیشتر فلوئورید آزاد می کنند.

اگر دندان پزشک از موادی مانند آمالگام باند برای ترمیم دندان استفاده کند. دندان پزشک قبل از قرار دادن ماده پرکننده، از یک ژل اسید اچ استفاده می کند. این کار باعث بوجود آمدن حفره های ریز در سطح مینای دندان می شود. وقتی دندان پزشک ماده پر کردن دندان را بر روی دندان قرار می دهد، ماده کامپوزیت دندان در حفره ها قرار داده می شود. یک ماده باندینگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا ماه پرکننده به دو شکل با دندان پیوند ایجاد کند. باندینگ عموما با مواد پرکننده کامپوزیت دندان صورت می گیرد.

انواع مشخصی از مواد پر کردن دندان با یک نور مشخص سفت می شود. دندان پزشک با این مواد پر کننده ها ماده را لایه بندی می کند و چندین مرتبه برای انداختن یک نور روشن بر رزین کار خود را متوقف می کند. این کار باعث سفت شدن ماده و استحکام آن می شود. در نهایت، وقتی ماده پرکننده روی دندان قرار داده شد، دندان پزشک با استفاده از هندپیس دندان را پرداخت کاری و براق می کند.

مراقبت های بعدی

پس از پر کردن دندان ها، بعضی از افراد دچار حساسیت می شود. دندان نسبت به فشار، هوا، غذاهای سرد یا شیرین حساس می شوند. مواد پر کننده کامپوزیت دندان اغلب باعث حساسیت می شود، اما انواع دیگری از مواد پر کننده نیز باعث حساسیت می شوند. شایع ترین علت درد پر کردن دندان پس از از بین رفتن اثر داروی بی حسی این است که ماده پر کننده بیش از حد بالا قرار داده شده است. در سریع ترین زمان ممکن به دندان پزشک مراجعه کنید تا ارتفاع ماده پر کننده را کاهش دهد.

در اغلب موارد دیگر ترمیم دندان، حسایست در عرض یک یا دو هفته کاهش پیدا می کند. تا آن زمان، سعی کنید که از هر کاری که باعث بروز حساسیت می شود خودداری کنید. در صورتی که دندان شما شدیدا دچار حساسیت شده باشد یا حساسیت شما پس از دو هفته کاهش پیدا نکند، به دندان پزشک مراجعه کنید. در صورتی که حساسیت پیدا کرده اید آن را به پزشک اطلاع دهید. دفعه بعدی که به پر کردن دندان خود نیاز پیدا می کنید، دندان پزشک از ماده متفاوتی استفاده می کند و تغییراتی برای کاهش حساسیت انجام می دهد. هر فرد واکنش متفاوتی به مواد مختلف نشان می دهد. دندانپزشک نمی تواند پیش بینی کند که دندان شما چه واکنشی به یک ماده خاص نشان می دهد.

وقتی در مورد حساسیت با دندان پزشک خود صحبت می کنید، سعی کنید تا حد امکان آن را با دقت توصیف کنید. این اطلاعات به دندان پزشک کمک می کند تا مشخص کند چه نوع ترمیم دندانی پس از آن باید صورت بگیرد. دندان پزشک ماده پر کننده را در می آورد و ماده جدیدی را قرار می دهد. او یک ماده کف بندی یا عامل بی حس کننده نیز روی دندان قرار می دهد. در صورتی که عمق پر کردن دندان زیاد باشد، برای حل مشکل به عصب کشی نیاز خواهید داشت.

دندان پزشک پس از آن که ماده پر کننده قرار داده شد، دندان را صیقل می دهد، اما گاهی اوقات لبه های تیز باقی می ماند. شما به دلیل بی حسی شاید در ابتدا متوجه این موضوع نشوید. در صورتی که به این مشکل پی بردید، با دندان پزشک خود تماس بکیرید و برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به زبان یا دهان هر چه سریع تر آن را صاف کنید.

هزینه و قیمت

هزینه پر کردن دندان به عوامل متعددی از قبیل نوع ماده پرکننده ای که انتخاب می کنید، بستگی دارد. ترمیم دندان پوسیده با آمالگام نسبت به ماده کامپوزیت دندان ارزان تر در می آید. عوامل دیگری که بر قیمت آن تاثیر گذار هستند دستمزد دندان پزشک، محل دندان پوسیده، نوع بیمه و تعداد دندان هایی که باید پر شوند، می باشد.

ترمیم دندان با پر کردن دندان یک درمان دندانپزشکی شایع می باشد که افراد در هر سنی از کودکان تا بزرگسالان ممکن است از آن استفاده کنند. دندانپزشک پس از معاینه و اطمینان از نیاز به ترمیم دندان در مورد انواع مواد پر کردن دندان مانند کامپوزیت دندان و… با شما صحیت می کند. در طول این درمان شما دردی حس نخواهید کرد اما به دلیل استفاده از مواد بی حسی ممکن است دندان پوسیده ترمیم شده بلندتر باشد که در این صورت با مراجعه به دندان پزشک به سادگی می توانید نسبت به درمان آن اقدام کنید.